Multimar Beta Glukan (Çiğnenebilir form) SSS

Bir canlıda hastalığa sebep olabilecek bütün virüs, patojen ve yabancı maddeleri tanıyıp, yok eden diğer bir deyişle vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayan bir sistemdir. Bağışıklık sisteminin muazzam bir işleyiş mekanizması vardır. Bu sistem vücuda giren veya vücutla temas halinde olan tüm yabancı maddeleri tanır, en ince ayrıntısına kadar tarama yapar ve bunları canlının sağlıklı doku hücrelerinden ayırt etmektedir. Bağışıklık sisteminin görevi ilk olarak bu yabancı maddelerin vücuda girmelerini engellemektir, eğer bir şekilde girmişlerse girdikleri yerde tutmak ve yayılmalarına izin vermemektir.    
Bağışıklık sistemi herhangi bir sebepten dolayı zayıflarsa vücudun koruma yeteneği de zayıflar. Bu zayıflığı fırsat bilen virüsler bir anda vücuda girmeye başlar ve grip, nezle gibi en basit hastalıklara karşı bile direnç gösterilemez.    
Çocukların bağışıklık sistemi zayıflığında özellikle virüslerin sebep olduğu birçok hastalık meydana gelebilir.    
Sebze ve meyveler içerdikleri vitaminler yoluyla özellikle de D ve C vitaminleri ile bağışıklığımızı güçlendiren besinlerden biridir. Sebzelerden brokoli – lahana – kereviz – pazı – turp - ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler özellikle kış aylarında mutlaka tüketilmesi gereken bağışıklığı güçlendiren sebzelerdir. Gıda takviyesi olarak alınabilecek vitaminler ( özellikle C ve E vitamini ), mineraller, anti-oksidanlar, Omega 3, Ekinezya ve özellikle Beta Glukan gibi takviyelerin kullanılması bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir.    
  Çocukların yaşlarına uygun kaloriyi sağlayan 5-6 öğünden oluşan dengeli beslenme bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler. Sebze ve meyveler içerdikleri vitaminler yoluyla özellikle de D ve C vitaminleri ile bağışıklığımızı güçlendiren besinlerden biridir. Beta Glukan içeren takviye edici gıdalar da bağışıklık sistemini güçlendirmeyi destekler.    
  Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan mineral ve vitaminlerin verilmesi önemlidir. Demir ve D vitamini eksikliği önemlidir. Çocuklar için vücudun doğal direncini etkileyen faktörlerden birisi probiyotiklerdir. Probiyotikler kısaca faydalı mikroplardır. Vücutta bulunan bakteri ve virüsler vücudu zararlı mikroplardan arındırır. Vücudun doğal direncini oluşturur. Bu yüzden probiyotikler vücudun doğal dengesini koruması için önemli faktördür. Çocukların 2-8 yaş arasında sosyalleşme süreçlerinde birçok mikropla karşılaşacakları ve sıklıkla hastalanabilecekleri unutulmamalıdır. Çocuğun dengeli beslenmesi sağlanmalı, yeterli sürede uyuması için gerekli düzenlemeler yapılmalı ve çocuklar düzenli bedensel aktivitelere yönlendirilmelidir.      
  Beta-glukan, virüs, bakteri, mantar ve parazitik enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artmasını sağlar. Monositler, makrofajlar, granülositler ve doğal öldürücü hücreler beta-glukanı tanıyan ve bağlayan özel yüzey reseptörlerine sahiptirler. Bu reseptörler beta-glukan zincirlerinin spesifik yapılarına bağlanırlar ve beta glukanın bağışıklık sisteminin uyarıcısı olarak işlev görmesini sağlarlar.    
  Her Beta Glukan aynı değildir. Farklı çeşitleri vardır. 1-3 Beta-Glukan formu genel olarak kullanılan formdur. Ama 1-3, 1-6 Beta-Glukan formunun  çok daha etkili bir immün sistem güçlendirici olduğu bilinmektedir. Multimar 1-3, 1-6 Beta-Glukan içermektedir.      
  Multimar Çiğnenebilir Form 4-10 yaş grubu için günde 1, yetişkinler için günde 2 yumuşak jel tavsiye edilmektedir.  
  Multimar Çiğnenebilir Form Beta Glukan’ın belirlenmiş bir yan etkisi bulunmaktadır. Günlük doz aşılmamalıdır.    
  Multimar Beta Glukan; Türkiye’de ilk ve tek çiğnenebilir formdaki üründür. Kullanımı kolaydır. Özellikle şurup veya hap formlarını kullanmakta zorlanan çocukların rahatlıkla kullanabilecekleri formu anne ve babalara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Tat, koku ve form açısından tüm çocuklar tarafından sevilmekte ve isteyerek kullanılmaktadır.      
Multimar Beta Glukan Çiğnenebilir Form sadece eczanelerde satılmaktadır. En yakın eczaneden temin edilebilir.    
  Multimar Beta Glukan Çiğnenebilir Form serin ve rutubetsiz ortamlarda çocukların ulaşamayacağı yerde saklanmalıdır.    
  Multimar Beta Glukan Çiğnenebilir Formda, Helal üretim yapılmış yerli yenilebilir Sığır Jelatini kullanılmaktadır.