Okul Fobisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çocukların eğitim hayatları boyunca en çok zorlandıkları dönemler okula başladıkları dönemlerdir. Çünkü yeni bir ortama girmişler ve iletişim kurmaları gereken bir kalabalıkla karşı karşıya gelmişlerdir. Özellikle 1. sınıfa veya anaokuluna başlayan çocuklarda görülen ağlama, anneden ayrılamama gibi birçok sonuçla görülen bir durumdan bahsetmek istiyoruz: Okul fobisi. 

Okul Fobisi Nedir?

Okul fobisi, çocukların herhangi bir nedenle, okula gitmek istememeleri ve bunun sonucunda fiziksel veya psikolojik tepkiler göstermeleridir. Daha çok ilkokul ve ortaokula başlama zamanlarında görülür. Çocuğun okul fobisinin olduğunu anlamak için, verilen tepkinin yaşıtlarına oranla daha şiddetli olmasına bakılır. Çocuk, nedeni ne olursa olsun, okula gitmek istemez ve bu kısıtlı bir dönemde değil uzun bir süre gerçekleşir. Bunun sonucunda bazı belirtiler ortaya çıkar. Çocuğun durumunun göz önünde bulundurulması neticesinde okuldan uzaklaşma durumunda ise bu belirtiler bir anda kaybolabilir. 

Okul Fobisinin Belirtileri Nelerdir?

Okul fobisinin birçok belirtisi olabilir. Bu belirtiler psikolojik veya fiziksel olabilir. Okuldan önceki zaman diliminde çocuk, okula gitmekte ayak diretir veya bir önceki akşamdan aileyi ikna etmek için uğraşır. Hatta okula gitmemek için pazarlığa bile oturabilir. Bir de bir takım fiziksel yakınmalarda bulunabilir. Fiziksel yakınmalar, çocuğun okul fobisinin fiziksel olarak vücut bulmuş halidir. Yani çocuk, okula gitmemek için karnı ağrıdığından bahseder, başının ağrıdığını söyler, mide bulantısı belirtisi olur. Bu sadece okuldan önce değil okula gittiğinde de gerçekleşebilir. 

Okul fobisi ile başa çıkmak, çocuğun olduğu kadar ailenin de görevidir. Hatta bu durumda en büyük görev aileye düşmektedir. Sorunun kaynağını tespit etmek ve gerekirse müdahalede bulunmak, çocuğun, okul fobisi geliştirmesini engellemek, onun okul ortamından korkmaması gerektiğini aktarmak ve kaygı oluşturacak sözcüklerden ve söylemlerden uzak durmak bu dönemde çok önemlidir. Çocuğun okul fobisi uzun süreli olursa veya tepkileri şiddetli ise profesyonel destek almak gerekebilir. Bu durum önce okuldaki rehberlik öğretmenine aktarılmalı, çözüm bulunamaması halinde bir psikolog desteğine ihtiyaç olabilir.

Bu konuyla alakalı videomuzu izleyebilirsiniz:

Tags:
Categories:

Posted by multimar_admin

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.