Okul Döneminde Çocukların Başarılı Olmaları için Neler Yapılmalıdır?

Okul dönemi, insan hayatının en önemli kısımlarından birisidir. Çocuk, eğitim ve öğretim dönemlerinde edindiği bilgi ve beceriler ile mezuniyete kadar bir meslek edinir ve yetişkin bir birey olarak iş hayatına atılır. Özellikle, okul hayatının ilk dönemlerinde çocukta okula karşı oluşabilecek soğukluk veya ne yapacağını bilememe durumlarına yetişkinlerin çözüm olması, çocuklara yardımcı olması gerekmektedir. Bu, bireyi topluma hazırlayan en önemli etkendir. Bunu okulda öğretmenler gerçekleştirirken evde anne ve baba gerçekleştirmektedir. Biz de siz değerli ebeveynlere, çocukların okul hayatlarında başarılı olmaları için neler yapılabilir konusunda birkaç öneride bulunmak istedik.

1- Uyku Düzenine Dikkat

Çocuğunuzun okulda daha başarılı olmasının önemli etkenlerinden birisi çocuğun uyku düzenidir. Çocuk, evde uykusunu yeterince almalı ve okula bu şekilde gitmelidir. Akşam en geç 9.30’da çocuklarınızı uyumaya göndermelisiniz. Ve bunda asla taviz vermemelisiniz. Uyku düzeni yerleşen çocuk dikkat eksikliği yaşamaz ve derslerine daha fazla konsantre olur. Bu da derslerinde başarılı olmasının önünü açar.

2- Merak Duygusunun Zinde Tutulması

Çocuk, yapısı itibariyle dünyayı tanımak ister. Her çocuk mutlaka çevresinde gördüğü şeyleri anne ve babasına sorar, onun ne olduğunu öğrenmek ister. Bu soru sorma durumu bazen aşırıya kaçabilir ve ebeveynler bu durumdan sıkılabilirler. Çocuğun sorularına tatmin edici cevap vererek, onun soru sormasını engellemeyerek çocukta merak duygusunu sürekli zinde tutabilirsiniz. Merak eden çocuk öğrenme isteğini köreltmemiş olur ve derslerini daha can kulağı ile dinler ve sorular sorar. Bu da onun konuları daha iyi kavramasını ve öğrenmesinin gerçekleşmesine olanak sağlar.

3- Birlikte Zaman Geçirilmesi

Çocuklarınızla, çocuk okuldan döndükten sonra mutlaka vakit geçirilmesi gerekmektedir. Bu sürede, o gün işledikleri konular hakkında konuşabilir, ödevlerini sorabilir, yetenek ve ilgi alanlarını geliştirebilecekleri oyunlar oynamayabilir ve çocuğun öğrenme sürecine pozitif katkılarda bulunabilirsiniz.

4- Sağlığına Dikkat Etmek

Her ebeveyn çocuğunun hasta olmasını istemez fakat çocuk okul döneminde mutlaka hasta olur. Özellikle salgın hastalıklar çocukların sağlığını tehdit etmektedir. Bu da onların derslerine odaklanamamalarına, derslerinden uzak kalmalarına sebep olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için bazı önlemler alınması ebeveynin görevidir. Okuldan dönüşte, kişisel hijyenine özen göstermek, ellerini düzenli yıkamayı alışkanlık haline getirtmek, sağlıklı besinlerle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, gerekli vitamin ve mineralleri aldığından emin olmak, gerekiyorsa Beta Glukan, Kuşburnu, Kara Mürver gibi gıda takviyeleri kullanmak gerekebilir. Bu gibi tedbirlerle çocuğunuzun hastalıklara yakalanma riskini düşürebilirsiniz.

5- Beyin Gelişimini Destekleyici Balık Yağı Kullanmak

Balık yağının, çocukların beyin gelişimi, dolayısıyla zihinsel gelişimini desteklediği bilinen bir gerçektir. Omega-3 kaynağı balık yağı, EPA ve DHA yağ asitleriyle çocukların beyin gelişimlerine destek olurlar. Balık yağı kullanmak çocukların okul başarılarını da olumlu etkileyebilir. Fakat piyasadaki her balık yağına güvenebilir misiniz? Ya da çocuklarınız her balık yağını severek tüketebilirler mi? Bunun için, hem çocuklarınızın seveceği hem de gönül rahatlığıyla alabileceğiniz bir balık yağı var: Multimar. Multimar, çiğnenebilir formda ürettiği balık yağı ile çocukların günlük omega-3 ihtiyacını karşılamanıza yardımcı oluyor. Balık şekli, portakal aroması ve kokusuz formu ile çiğnenebilir balık yağı Multimar tüm eczanelerde. İsterseniz sıvı formda, 150 ml saf balık yağı olarak da edinebileceğiniz Multimar balık yağları ile çocuğunuzun beyin gelişimine destek olun!

Categories:

Posted by multimar_admin

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.