Çocuğun Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Neler Yapılmalıdır?

Bağışıklık sistemi, vücudun zararlı mikroorganizmalara karşı geliştirmiş olduğu bir savunma sistemidir. Kandaki akyuvar hücrelerinin, bu zararlı mikroorganizmalarla savaşması sonucu vücut hastalıklardan korunur. Akyuvarların bu mikroorganizmalara karşı yeterli derecede reaksiyon göstermemesi neticesinde vücutta hastalık belirtileri görülür ve kişi hastalanır. Bağışıklık sisteminin zayıf olması kişinin sık sık hastalanmasına sebep olmaktadır. Özellikle, gelişim çağındaki çocukların sıkça hastalanmaları ya vücudun o hastalıkla ilk kez karşılaşması ya da bağışıklık sisteminin zayıf olması sebebi iledir.

Çocukların, yetişkinlere göre daha zayıf bir bağışıklık sistemleri vardır. Bunun önüne geçmek için de yapılması gereken bazı şeyler bulunuyor. Gelin bunlara bir bakalım.

Aşı

Aşılar, zayıf mikroorganizmalar içerir. Aşısı yapılan çocuğun bağışıklık sistemi, hastalık yapamayacak kadar zayıf olan bu mikroorganizmalara karşı çalışmaya başlar ve tamamen yok eder. Bunun bir sonucu olarak da vücut o hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olur. Özellikle kızamık gibi yaygın hastalıkların aşılarının yapılması çocukların bu hastalıklara yakalanma risklerini de minimuma indirmektedir.

 

Düzenli ve Dengeli Beslenme

Vücudun her gıdadan yeterince alması, özellikle çocuklarda, düzgün bir gelişimi beraberinde getirir. Bağışıklık sisteminin düzgün işleyebilmesi için dengeli ve düzenli beslenme şarttır. Çocukların protein, yağ ve karbonhidrat içerikli gıdalardan ihtiyacı kadar alması onun sağlıklı gelişimini ve beraberinde bağışıklık sisteminin düzgün işlemesini getirir.

Uyku Düzeni

Düzenli uyku, sağlıklı bir gelişim için olmazsa olmazdır. Çocuğunuzun, yaşına göre, günlük uyku ihtiyacını gidermesi, sağlıklı gelişimi için önemlidir. Sağlıklı gelişim de beraberinde düzgün işleyen bir bağışıklık sistemi getirecektir.

Fiziksel Aktivite

Çocukların hareketsizlik, şişmanlık gibi durumlarda sağlıklı bir gelişim gösterdiklerini söyleyemeyiz. Bu durumda bağışıklık sistemleri de zayıf kalabilir. Bunun önüne geçmek için çocukların düzenli fiziksel aktivitelerde bulunması şarttır. Bisiklet sürmek, futbol veya basketbol oynamak, yüzme gibi aktiviteler gelişimleri için olduğu kadar bağışıklık sistemleri için de gereklidir.

Gıda Takviyesi

Çocuğun besinlerden aldığı organik maddeleri desteklemek ve bağışıklığını güçlendirmek için gıda takviyeleri de kullanılabilir. Özellikle, doğal ürünler olan Beta Glukan, Kara Mürver gibi gıda takviyeleri bağışıklık sistemine olumlu katkılar yapmaktadır. Multimar olarak, çocukların severek tüketmesi için jelibon şeklinde çiğnenebilir form olarak ürettiğimiz Multimar Beta Glukan ve Multimar Kara Mürver ürünlerimizi deneyebilirsiniz.

Çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirmek için bunlar gibi birçok konuda dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Fakat her şeyin sizin elinizde olduğunu unutmayın. Sağlıklı günler dileriz.

 

Categories:

Posted by multimar_admin

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.